П`ятниця, 26.04.2019, 02:41
Вітаю Вас Гість | RSS

Сектор культури та туризму Решетилівської райдержадміністрації

Решетилівський районний краєзнавчий музей

     Ще в далекому 1921 році з метою збереження культурних цінностей в Решетилівці був створений історичний музей,першими експонатами якого стало  церковне начиння з пограбованих місцевих церков. А це не мало – не багато шість решетилівських і Георгіївська в с.Шкурупіївці. Організатором музею виступив Іван Гаврилович Лютий. Під музей використали дореволюційне приміщення земського постоялого двору Гуревича,яке було розташоване поруч із Базарною площею,приблизно де зараз універмаг.

      В кінці 20-х років ХХ ст. історичний музей трансформували у музей народної творчості (збірки килимів,вишитих рушників,сорочок та ін.). Та із закінченням політики українізації,після голодомору 1932-1933р.р. він «помер».Після цих подій на довгі роки припинилася музейна діяльність на території району.

      Відродження Решетилівського музею почалося в середині 1960-х років. А саме 6 листопада 1965 року в приміщенні районного Будинку культури, на другому поверсі, було урочисто відкрито історико - краєзнавчий музей. Він складався із 5 музейних кімнат загальною площею 153,2 кв.м..Фондосховище із кабінетом директора ділили разом із районним товариством охорони пам'яток культури та архітектури. 

   Організаторами музею були тодішні голова селищної ради В.І.Синяк, директор Решетилівськоі школи І.С.Мусійко,учитель історії Д.А.Убийвовк, директор ХПТУ №28 В.Т.Кривонос, а також директор фабрики імені Клари Цеткін, учні середньої та восьмирічної школи №2.

     Музей мав добру славу, за що неодноразово нагороджувався Почесними грамотами обласного управління та Міністерства культури,мав звання культурно–освітньої установи відмінної работи.Протягом 60-90-х років ХХ ст. керівниками його булиД.А.Убийвовк,М.К.Береза, М.М.Нестеренко, І.К.Деркач,Т.М.Гулянова, М.В.Калініченко.

      У 1993 році, із завершенням будівництва першої черги ЦКД «Оберіг», Розпорядженням Представника Президента України І.Г.Боровенського «Про обладнання та відкриття музеїв» в смт.Решетилівка було виділено три кімнати 340 кв.м. для розміщення музейних експонатів, зокрема: кімната під музей ткацтва і вишивки та зал для краєзнавчого музею.Невдовзі , 23 вересня – день селища,відбулося відкриття відділу ткацтва і вишивки, який оформили художники Є.І.Пілюгін та В.І.Деркач.Їм допомогала методист Полтавського краєзнавчого музею С.М.Стадник, яка підготувала розширену тематичну структуру для цього відділу. Хто завітає до нього,може познайомитися з витоками ткацтва і вишивки,як вони розвивалися в умовах натурального господарства (кін.ХVІІ –поч.ХХ ст.),з діяльністю Полтавського губернського земства по відродженню кустарних промислів (кін.ХІХ – поч.ХХ ст.).

     Цікавими є матеріали щодо створення і розвитку колишньої фабрики імені Клари Цеткін, який передували художньо-промислові артілі «Троянда» та ім..Клари Цеткін.У музеї знаходиться 620 експонатів, з яких 299 орігінальні і вони постійно поповнюються.

       Найбільш цінні експонати музею

  • плахта кінця ХІХ ст.;
  • килим  «Червона калина»,автор Бабенко Н.Н.1993р.,рослинного орнаменту,вовна,ткацтво,278Х185;
  • рушник вишитий «Берегиня»,автор Бабенко Н.Н.,1993р.,56Х300;
  • рушник вишитий «Древо життя»,автор Бабенко Н.Н.,56Х300;
  • килим «Цинтаурії і птахи»,автор Товстуха Л.С.,2004р.,рослинного орнаменту,вовна,ткацтво210Х295;
  • килим «Осінь»,автор Бабенко Н.Н.,рослинного орнаменту,вовна, ткацтво,240Х315;
  • килим  орнаментальний,автор Тельнюк Н.І.,рослинного орнаменту, вовна,ткацтво,110Х220;
  • рушник тканий «Сріблястий»,автор ЛитвиненкоА.І.,40Х280

          Окраса музею – килим «Древо життя»

        Окрасою музею, починаючи з 2004 року, є килим лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка, заслуженого майстра народної творчості, кавалера Ордена княгині Ольги ІІІ ступеня,члена Національної спілки художників України,члена Національної спілки майстрів народного мистецтва України Надії Нестерівни Бабенко,виконаний як копія з килима «Древо життя»,230Х360,який,починаючи з 1969 року – і сьогодні, репрезентується в Нью-Йорку,в фойє ООН. Серед багатьох національних мистецтв народів і країн шукали єднаючого символу для ідеї повоєнного збереження миру – вибрали глибоко філософський килим з України Надії Бабенко, під назвою «Древо життя». Тобто – прадавнє, і вічно живе, зелене. Ще дві копії цього килима зберігаються Полтавському краєзнавчому музеєві, та в посольстві України в Канаді.

         Музей проводить краєзнавчі дослідження,маємо понад 50 публікацій.З 1982 року йому присвоєно звання народного.За останні п'ять років музей відвідали 31 тисяча чоловік,проведено 18 виставок, 160 екскурсій.

        При музеї діє виставкова зала у якій проводяться заходи як районного так і обласного масштабу. Насам перед із 1995 року проводиться щорічна мистецька виставка «Решетилівська весна»,яка набула статусу обласного свята народної творчості.

         Проведено персональні виставки : художника-графіка Ю.О.Сидоренка, живописця С.В.Чорнобай, заслуженого майстра народної творчості Є.І.Пілюгіна, Героя України,заслуженого майстра народної творчості В.С.Роїк, В.Б. та М.В.Мазурів, посмертна виставка народного художника України, лауреата Національної премії імені Тараса Шевченка Л.С.Товстухи, майстра художньої кераміки І.І.Деркача, жіноча мистецька виставка «Світ очима жінки», художня виставка Борисових Ніни та Оксани.

          З 2005 року проводиться щорічна мистецька молодіжна виставка «Вересневі мрії».

         У між виставковий період у виставковому залі діє картинна галерея місцевих художників: Є.І.Пілюгіна, І.П.Тригуба, В.Білоконя, А.В.Галанського, В.М.Кріля, О.В.Зозулі, В.М.Кривого,Л.П.Шевчук, В.Б.Мазура, М.В.Мазура.

        З 2012 року при музеї  на громадських засадах діє пошукова група – клуб за інтересами «Спадщина». Мета дослідження – історія сіл і хуторів,що зникли з карти району,історичні події та факти,пов'язані з козацькою добою,Громадянською та Другою світовими війнами,Голодомору 1932-1933 роках.

Керівництво музею:

        Директор – Тригуб Олена Аркадіївна, т. 0508174673

        Зберігач фондів – Кісіль Юрій Миколайович т. 0957699642,0634149947

Інтер'єр музею 

Витоки ткацтва і вишивки

Глиняний глечик періоду трипільської культури

Кам'яні знаряддя

Творче життя лауреата Державної премії ім. Т. Г. Шевченка Н. Н. Бабенко

 

      Килим "Древо життя" автор Н. Н. Бабенко                Жіноча сукня замовлена в 1969 році на

                                                                                                 фабриці  ім. Клари Цеткін

                                                                                            італійською актрисою Софі Лорен

  

             Жіноча сукня "Лебедина вірність"                       Традиційна ручна вишивка, ХІХ ст. 

                        автор Н. І. Іпатій

 

 

  

 

 

 

 

Меню сайту
Пошук
Календар
«  Квітень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Наше опитування
Оцініть наш сайт
Всього відповідей: 44